Mahetoodetest

Pidevalt tuntakse kasvavat huvi looduslähedaste-, ökoloogiliste-, orgaaniliste – teisisõnu, mahetoodete vastu. Ökoloogiliselt puhas toode on mahetoode, mida toodetakse ilma keemiliste väetisteta ja agromürkideta.

Moodsad toidu töötlemise meetodid võivad anda mistahes värvi, maitse ja säilivuse igale toidule, kuid töötlemine ei asenda kasvatamise moodust.

Tervise ja organismi ülesehituse seisukohalt omab olulist tähtsust asjaolu kuidas toiduaine on kasvatatud, olgu see siis taim või loom. Töötlemine ei asenda kasvatamise moodust! Mahetootmise ülesandeks on tuua taime- ja loomasaaduste kaudu loodusele algupärast energiat ja “organismi ehitusmaterjali” toidulauale. Niisamuti kui müüri ladumisel peavad olemas olema vajalikud asjad: liiv, tsement, kivid ja kui neist ühte ei jätku, siis õiget müüri ei saa.

Nii on ka organismiga, kui selle ülesehitamiseks õiges vahekorras tervislikke komponente ei jätku, siis tervet organismi ei saa. Mineraalväetistega “rikutakse” normaalne kasvutempo – taimerakud suurenevad veesisalduse läbi, rakumembraanid muutuvad õhukeseks ja taimehaigustele vastuvõtlikuks. Väetisele peab järgnema haigust pidurdav mürk, sellele omakorda sitikamürk jne.
Iga keemiakombinaat kinnitab, et tema mürk on kahjutu… Ainult, et siiani on agrokemikaalide hulgast leitud juba enam kui 50 mürki, mis ikkagi osutusid kahjulikuks. Alguse tegi lahti DDT. Igal aastal tegelikult kahjulikuks osutunud mürkide nimekiri pikeneb. Keemiakontsernid pakuvad kiiresti kahjuliku asemele uue, “mitte-kahjuliku”.

Nendest riskidest hoidumiseks on olemas meie vanaisade põllutarkus, mille uuesti ja kaasaegselt kasutusele võtmine kannab nime mahepõllumajandus. Töötame farmis “mahedalt” väetiste ja kemikaalide abita 1992.a. alates. Loomade toitmiseks kasutame oma farmis toodetud söötasid. Sisse ostame ainult soola ja mineraale.

Laste ja ka täiskasvanute kõikvõimalike allergiate esmane retsept on lihtne: “läikivad” toidud ja maiustused menüüst kõrvale! Goethe “Faust” on geniaalne kirjandusteos, mille kirjutamiseks ta kasutas 32 alfabeeti tähte. Ei ole mõeldav, et mõne tähe asendamisega seda teost paremaks õnnestub teha – niisamuti looduslik toit ainult kaotab oma algupärast kvaliteeti kui me tema komponente muudame.

Muuta saab välimust, lõhna, maitset – kuid iialgi ei muuda see toitu tervise seisukohalt paremaks.